Historia YACHT KLUBU KOLEJARZ
Historia Yacht Klubu Kolejarz rozpoczęła się w 1975r, działał on wtedy w oparciu o bazę materiałową Klubu Sportowego „Kolejarz”. Głównym celem statutowym klubu to:
 – działalność turystyczno-wypoczynkowa
 – działalność szkoleniowa
 – propagowanie żeglarstwa i turystyki wodnej.
Pierwszym komandorem był, nieżyjący już - Andrzej Ciszewski.
W roku 1979 Klub stał się samodzielną jednostką, zrzeszoną w LOK. Od tegoż roku komandorem został Wiesław Dzięgielewski.
W tym czasie Klub korzystał z baz żeglarskich w Poraju, Bystrzu koło Spychowa (4 domki postawione przez członków Klubu), w Rucianem-Nida i Giżycku, gdzie usytuowane były wagony socjalne przeznaczone na wczasy. Corocznie Klub organizował rejsy po jeziorach mazurskich.
Pierwszym jachtem wydzierżawionym od Okręgowego Związku Żeglarskiego w Częstochowie była łódź żaglowa typu „kormoran” o nazwie Aries, obecnie Bartek (mamy zamiar przerobić go na łódź motorową).
Poza działalnością turystyczno-wypoczynkową Klub prowadził działalność szkoleniową, organizując corocznie kursy żeglarskie. W tamtych czasach Klub mógł liczyć na pomoc finansową ze strony PKP, korzystać z nieodpłatnego przewozu łodzi i sprzętu na Mazury. W Klubie działała również sekcja kajakarska, która była organizatorem spływów kajakowych. Członkowie Klubu brali czynny udział w regatach, byli też organizatorami takowych. Klub liczył 66 członków, prowadził działalność na wielu płaszczyznach, był to najlepszy okres w historii klubu, wielka w tym zasługa ówczesnego komandora Wiesława Dzięgielewskiego.
Od 1989 roku komandorem został Stanisław Łuczyński, pełnił tę funkcję przez dwa lata. W tym czasie do klubu zostali przyjęci koledzy Marek Petryczka i Piotr Reluga, którzy są aktywnymi członkami do dziś. Kolejnym komandorem został Marian Mazur, a po roku objął komandorstwo Edward Hyla. Klub ciągle realizował swoje statutowe zadania, ale na skutek zmieniającej się sytuacji ekonomicznej i reorganizacji PKP, prowadzenie działalności zostało znacznie utrudnione i ograniczone. Klub borykał się z wieloma trudnościami. W 2000 roku reorganizacja PKP przyczyniła się do utraty dwóch domków klubowych w Poraju. Brakowało środków finansowych na bieżące remonty łodzi i bazy noclegowej, znacznie zmalała ilość członków Klubu. W tej sytuacji Zarząd postanowił przekształcić Klub w stowarzyszenie. W tej nowej formie Klub zaczął działalność od 2001 roku i do chwili obecnej posiada status stowarzyszenia. Działalność skupiła się wyłącznie w ośrodku żeglarskim w Poraju.
W 2002r zostały definitywnie zerwane więzi z PKP. Yacht Klub przekształcił się w stowarzyszenie, które stworzyli najbardziej zaangażowani członkowie dawnego klubu. Komandorem został wybrany i jest nim do dziś, długoletni członek Klubu, Krzysztof Otrębski.
Z sentymentu pozostawiono nazwę „Kolejarz”. Stowarzyszenie Yacht Klub Kolejarz Częstochowa zrzesza kilkunastu członków.
W większości są to osoby posiadające uprawnienia żeglarskie. Warunkiem przystąpienia do klubu jest zamiłowanie do żeglowania, uprawiania czynnej turystyki, mile widziana jest rekomendacja ze strony członków klubu.
Na rok 2008 ustalono składki członkowskie w wysokości 150 zł. Obowiązkiem każdego członka klubu jest przepracowanie 30 godzin na rzecz klubu, lub wpłacenie 5zł za godzinę pracy.
Dla członków klubu, którzy w ciągu roku podniosą swoje kwalifikacje żeglarskie umarzana jest część składki członkowskiej – 100zł. Latem spotykamy się w Poraju-Jastrzębiu na terenie Okręgowego Związku Żeglarskiego, gdzie posiadamy swoją bazę.
W 2005 r. w 30-tą rocznicę powstania klubu, a zasadzie w rocznicę nawiązania przyjaźni kolejowych żeglarzy, Stowarzyszenie zorganizowało uroczyste obchody jubileuszu. Obecni członkowie klubu chcieli w ten sposób uczcić długoletnią przyjaźń, spotkać się z ludźmi którzy kiedyś czynnie działali w klubie i dzięki którym odkryli w sobie pasję żeglarską oraz podziękować wszystkim sympatykom klubu. Dla zaproszonych przygotowano pamiątkowe podarunki – statuetki wikingowskich drakkarów, dyplomy. Na zdjęciu obok nasz kolega Mieczysław Mroczek, który już odszedł od nas na wieczna wachtę.
W zakładce „Galeria” umieszczono relację z jubileuszu wraz z licznymi zdjęciami na których uwieczniono te miłe chwile.
Oprócz działalności rekreacyjnej, którą prowadzimy w Poraju organizujemy również wspólne wyjazdy wakacyjne, wyjścia na koncerty i festiwale szantowe w całej Polsce, bale żeglarskie.
W naszym gronie jest kilku prawdziwych wilków morskich. Zaliczyli oni wiele mil morskich na morzach świata. Od Bałtyku począwszy po kraniec świata – przylądek Horn.
Wyprawy morskie:
 – rejsy do Szwecji, Danii i Niemiec (Wiola, Monika, Marek, Krzysiek, Sylwek, Zbyszek)
 – rejs Wyspy Owcze (Zbyszek)
 – rejs no koło podbiegunowe (Marek, Zbyszek)
 – rejsy po Morzu Śródziemnym (Marek, Sylwek)
 – rejs dookoła Przylądku Horn (Marek, Sylwek)
Raz w roku organizowane są regaty o Puchar Yacht Klubu Kolejarz.
W Poraju chętnie odwiedzają nas przyjaciele i koledzy z pracy, wiedząc, że mogą tu spędzić miły weekend. Na terenie ośrodka można wynająć domki, rozbić namioty, postawić przyczepę mieszkalną. Dla chętnych można zorganizować rejsy po Zalewie Porajskim. Na terenie Okręgowego Związku Żeglarskiego można wynająć żaglówki, kajaki, rowery wodne.
A po wszystkich atrakcjach dnia – wieczorem zaprasza zaprzyjaźniona Tawerna. Można tam dobrze zjeść, napić się piwka, posiedzieć przy szantach.
Tawernę prowadzą nasi koledzy Ania i Jarek z rodziną, dodatkowo Jarek często wieczorem gra z przyjaciółmi piosenki żeglarskie, czasami występuje tu kabaret „Wodniacy”, czyli Marek (Niunia), Kuba i inni. Zimą tradycyjnie żeglarze z Częstochowy witają Nowy Rok pod masztem na terenie Okręgowego Związku Żeglarskiego w pierwszy dzień stycznia o godzinie 12.00 w samo południe.
Na terenie ośrodka można poczuć świetny klimat żeglarski choć daleko od morza i Mazur.